Örgücü Kız

Ağaç Kütüğünden Sehpa Yapımı

Ağaç kütüğünden sehpa yapımı

Ağaç kütüğünden sehpa yapımı kesinlikle beni zorlar diye düşünmeyin. Size vereceğiniz uygulama bilgileri sayesinde 1000 TL gibi değerlerin üstünde satışı yapılan bu sehpayı, çok düşük fiyatlara kendiniz yapabilirsiniz.

Son yıllarda ev dekorasyonunda doğal ürünlerin kullanılması aşırı derecede yaygınlaştı. Bu akımın etkisiyle ağaç kütüğünden yapılan ürünler de ciddi anlamda değer kazandı. Özellikle kütüklerden yapılan sehpalar dekorasyon tamamlayıcı ürünler olarak tercih ediliyor. Fiyatları yüksek olduğu için birçoğunuz bu ürünlere uzak dursa da bu duruma son vereceğiniz. Sadece vereceğimiz bilgileri hayata geçirerek çok kısa zamanda ve çok düşük fiyatlara ağaç kütüğünden yapılmış olan bir sehpaya sahip olabilirsiniz.

Ağaç Kütüğünden Sehpa Tasarımı Yapımı

Ağaç kütüğünden sehpa yapımı

İşlenmiş odun parçalarının pahallı olması bizleri ham ağaç kütüğünü kullanarak sehpa tasarımı yapmaya yönelmiş durumda. Evinizin dekorasyonunu büyük oranda değiştireceğini düşündüğüm bu odun sehpayı kesinlikle yapmanızı tavsiye ediyorum.

Ağaç kütüklerini ham ağaç işlemesi yapan yerlerden çok düşük fiyatlara temin edebilirsiniz. Kütükleri bireysel olarak kesmeniz zor olacağından dolayı kesinlikle kütüğü alırken istediğiniz ölçülerde kestirmeyi unutmayın.

Sehpa Yapımında Kullanılan Malzemeler

Sehpa yapımında kullanılan malzemeler

Ağaç kütüğünden sehpa yapımı sırasında kullanılan malzemelerin büyük kısmı kolay temin edilebilecek türden. Malzeme listesinde yer alan materyaller şu şekildedir.

  • Zımpara
  • Ağaç kütük
  • Ağaç ayak
  • Matkap
  • Matkap ucu
  • Testere
  • Çekiç

Bu malzemeleri temin ettiyseniz kendi tasarımımız olacak olan sehpamızın yapımına başlayabiliriz. İsteyen kişiler kütük sehpanın uzun ömürlü olması için sehpayı yaptıktan sonra dışını vernikleyerek koruyucu bir katmanın oluşmasını sağlayabilir.

Ağaç Kütüğünden Sehpa Yapılışı

# Makalemizin başında ağaç kütüklerini kestirmenizin işinizi kolaylaştıracağı söylemiştim. Eğer kestirmediyseniz testere yardımıyla istediğiniz kalınlıkta kütüğü kesin.

Ağaç kütüğünden sehpa yapımı

# Kütük kesimi tamamlandıktan sonra matkapla kütüğün tam orta kısmına delik açın.

Ağaç kütüğünden sehpa yapımı

# Sehpanın üstüne oluşturacak olan kütüğü ve ahşap bacakları zımparalayarak yüzeylerini pürüzsüz hale getirin. Özellikle zımparalama işlemi sırasında su zımparası kullanmanızı tavsiye ederim.

Ağaç kütüğünden sehpa yapımı

# Sehpanın ayağının tam ortasına bağlantı yapmak için matkapla delik açın. Bağlantıyı sağlamak için bir ağaç dalından kama yapıp bu kamayı ayağın üstüne açtığımız deliğe sokun. Bağlantının güçlü olması için kamayı çakmadan önce tutkallayabilirsiniz.

Ağaç kütüğünden sehpa yapımı

# Kamayı çaktıktan sonra sehpanın üstünü kamanın diğer ucuna sokalım. Yukarıda da belirttiğim gibi birleştirme işlemlerinde tutkal kullanmanız bağlantının güçlü olmasını sağlayacaktır.

Ağaç kütüğünden sehpa yapımı

Ağaç kütüğünden sehpa yapımı yukarıda bahsi geçen uygulamaları tamamladıysanız sonlanmış olacak. Yapılan bu çalışmayı bir ilham kaynağı olarak görebilirsiniz. Artık ağaç kütüğünden sehpaların nasıl yapıldığını öğrendiniz. Kendi tasarımcı ruhunuzu ön plana çıkararak kendi tasarımlarınızı yapmanızı tavsiye ederim. Eğer ahşap ürünleri seviyorsanız meyve kasasından yapılan şeyler makalesini de inceleyebilirsiniz.

Yorum ekle

Most popular

Most discussed