Yapımı yazılı ve resimli anlatımlı olarak verilecek olan 30 dakikada yapılan bebek patiği, en ideal hediyelik örgü ürünler arasında yer almaktadır. Temel düzeyde tığ işi örgü bilginiz varsa, 30 dakikada tığ işi bebek patiği yapımı hakkında bilgi alıp bu patiği örebilirsiniz.

30 dakikada tığ işi bebek patiği yapımı için 5 milimetrelik tığ kullanmanız gerekmektedir. Erkek bebekler için örülecekse mavi ve tonlarında, kız bebekler için örülecekse pembe ve tonlarında olan ipliklerin kullanılması ideal olacaktır. Malzemeleriniz hazırsa, ilgili tığ işi bebek patiğinin yapımına başlayabiliriz.

Yapılışı anlatımlı olan bu patik her ne kadar kolay olsa da karmaşık gelenler olabilir. Eğer sizler de böyle bir düşünceye kapılırsanız basit bebek patiği sayfasında açıklamalı olarak verilen patiği de inceleyebilirsiniz.

Sadece 30 Dakikada Tığ İşi Bebek Patiği Yapımı

Bebek patiğimiz eğer yeni doğan bebekler için yapılacaksa taban uzunluğu yaklaşık olarak 8 santimetre olmalıdır. Taban kısmından manşete kadar olan bölümün uzunluğu da ortalama olarak 7 santimetre olacak. Bu ilgili bebek patiğimizin genel ölçüleridir. Sizler bebeğinizin ayak boyutuna göre ilmek arttırıp ya da azaltarak uygun boyutlarda bebek patiği örebilirsiniz.

Bilgi: Bu bebek patiğini yaparken kullanacağınız örgü teknikleri arasında zincir, ikili trabzan, ilmek kaydırma ve sık iğne yer alıyor. Bu teknikleri biliyorsanız patiğin yapımına başlayabiliriz.

1. Tur: 10 zincir, tığdan itibaren 4. Zincire 2 tane ikili trabzan, sonraki tüm 5 ilmeğe ikili trabzan, son zincire 5 tane ikili trabzan yapın. Şimdi zincirlerin arka kısmında çalışma yapmaya devam edeceğiz. Sonraki 5 ilmeğe ikili trabzan, son zincire 2 tane ikili trabzan yapın ve ilk ikili trabzana ilmek kaydırıp tığınızı batın.

2. Tur: 3 zincir, taban üç zincirine 1 tane ikili trabzan, sonraki 7 ilmeğe ikili trabzan, sonraki 3 ilmeğe 2 tane ikili trabzan, sonraki 7 ilmeğe tekli ikili trabzan, sonraki ilmeğe 2 tane ikili trabzan yapın ve ilk ikili trabzana ilmek kaydırıp tığınızı batın.

3. Tur: 3 zincir, tüm arka ilmeklerde ve taban 3 zincirinin arka ilmeklerinde sürekli olarak ikili trabzan yapılacak. Son ilmeğe gelindiği zaman 2 tane ikili trabzan yapın ve ilmeğinizi ilk tırabzana kaydırıp tığınızı batın.

4. Tur: 3 zincir, tabandaki 3 zincire tekli trabzan yapın, sonraki 8 ilmeğe tekli trabzan, sonraki 2 ikili trabzanda ikili trabzan olarak ilmek azaltın, sonraki 4 ikili trabzanda örgünüze iki defa ilmek azaltarak devam edin, sonraki 8 ilmek ikili trabzan olacak. Bunu yaptıktan sonra ilk ikili trabzana ilmek kaydırıp tığınızı batın. Uygulama sonrasında 21 tane ikili trabzan olmuş olacak.

5. Tur: 3 zincir, taban 3 zincirine ikili trabzan, sonraki 7 ilmeğe ikili trabzan, sonraki iki ikili trabzanda ikili trabzan olarak ilmek azaltılacak ve 2 defa tekrarlanacak, sonraki 6 ilmeğe ikili trabzan yaptıktan sonra ilk ikili trabzana ilmek kaydırıp tığınızı batacaksınız. Toplamda 18 tane ikili trabzan yapılmış olacak.

6. Tur: 3 zincir, 3 zincirin tabanına ve her sonraki her ilmeğe ikili trabzan yapın. Bu uygulama sonrasında ilk ikili trabzana ilmek kaydırıp tığınızı batın.

7. Tur: 1 zincir çekin. *sonraki ilmeğe sık iğne, 1 zincir,1 sık iğne* yıldızlar arasında turun çevresinde tekrarlayın. Tığınızı batın ve zikzak yaparak patiği tamamlayın.

Tığ işi bebek patiği

Bilgi: 30 dakikada tığ işi bebek patiği yapımı büyük oranda sona yaklaştı. Şimdi patiğin üstünde yer alan bağcıkları yapmanız gerekmektedir. Bağcık için 62 tane zincir çekmeniz yeterlidir. Daha sonra bu bağcığı patiğin üstüne geçirerek bebek patiğini kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Arzu eden kişiler zincirle bağcık yapmak yerine kurdele de kullanabilir.