Bebek patikleri, tüm bebeklerin ayağını sıcak tutabilmek için gereksinim duyulan örgü ürünlerden birisidir. Sizlere yapılışı hakkında yazılı anlatımlı olarak bilgi verilecek olan ponponlu bebek patiği 0 3 6 aylık bebekler için uygundur. Bu patikleri örüp bebeğinize kullandırdıktan sonra bu patikleri atmayıp hatıra kutusuna koyun. Aradan uzun yıllar geçtikten sonra bu patiklere bakıp bebeğinizin ne kadar büyüdüğünü görebilirsiniz.

Başlangıç düzeyinde örgü bilgisi olan herkes bu bebek patiğini çok rahat örebilir. Bebeğiniz varsa ya da yakın zamanda bir bebeğiniz olacaksa 0-3-6 aylık ponponlu bebek patiği sizler için yeterince uygun. Klasik modeller sınıfında yer almasından dolayı bu patik kültürünüzün de canlanmasına yardımcı olacaktır. Belli anneniz bile sizi zamanda bu patik modeli ile sıcacık tutmuştur.

0-3-6 Aylık Ponponlu Bebek Patiği Yapılışı

Yeni doğan bebek patiği olarak da geçen 0-3-6 aylık ponponlu bebek patiği klasik modeller arasında yer alıyor. Yapılışının kolay olması elbette bu patiğin tercih edilmesindeki en büyük sebeplerden birisidir.

Ponponlu Patiğin Tabanının Yapılışı

Patiğimizin yapımına tabanın orta kısmından başlıyoruz. Patiğimizin yapımına 27 ilmekle başlanıyor. Modelin birinci aşamasındaki tüm adımlar aşağıdaki gibi olacak.

1. Sıra: Bu sıranın tamamı düz örgü olarak yapılacak.

2. Sıra: 1 düz örgü *1 arttırma, 10 düz örgü, 1 arttırma* yıldızlar arasını 1 defa tekrarla. Bu şekilde toplamda 31 ilmek yapılacak.

4. Sıra: 1 düz örgü, *1 arttırma, 12 düz örgü, 1 arttırma, 1 düz örgü* yıldızlar arasını 1 defa tekrarla. Bu şekilde 35 ilmek oluşturulacak.

6. Sıra: 1 düz örgü, *1 arttırma, 14 düz örgü, 1 arttırma* yıldızlar arasını 1 defa tekrarlayın ve bu şekilde 39 ilmek oluşturun.

8. Sıra: 1 düz örgü, *1arttırma, 16 düz örgü, 1 arttırma, 1 düz örgü* yıldızlar arasını bir defa tekrarla ve bu şekilde 43 ilmek oluştur.

Bilgi: 3. 5. 7. ve 9. Sıralar tamamen düz örgü olarak yapılacak.

Ponponlu Bebek Patiğinin Üstünün Yapılışı

Ponponlu bebek patiği yapılırken sizi en az zorlayacak olan kısım üst kısımdır. Bu yüzden ponponlu bebek patiği tabanı tamamlandıysa, şimdide patiğimizin üst kısmını yapmaya başlayabiliriz. Bu uygulama sonrasında patiğiniz büyük oranda şekillenmiş olacak.

1. Sıra: 24 düz örgü, ilmeğin arkasından iki ilmeği birlikte düz ör, dön.

2. Sıra: *1 düz,1 ters örgü* yıldızlar arasını 2 defa tekrarla, 1 düz, iki ilmeği birlikte ters ör, dön.

3. Sıra: *1ters, 1 düz* yıldızlar arasını 2 defa tekrarla, 1 ters, ilmeğin arkasından iki ilmeği birlikte düz ör, dön.

4. Sıra: *1 düz, 1 ters* yıldızlar arsını 2 defa tekrarla, 1 düz, iki ilmeği birlikte ters ör, dön.

3. ve 4. sırları 31 ilmek kalana kadar örün. Sonraki sıralarda *1 ters,1 düz* yıldızlar arasını 2 defa tekrarla, 1 ters, ilmeğin arkasından iki ilmeği birlikte düz ör, kalan ilmekleri düz örgü olarak yap. Daha küçük şişleri alıp 2 sıra düz örgü yapın.

Sonrası sırada 2 düz örgü, *örme yönüne göre şişe ipi sar, iki ilmeği birlikte düz ör* sıra sonuna kadar yıldızlar arasını tekrarla. 15 sıra düz örgü yaptıktan sonra ilmeği kesip kapatın. Bu sayede patiğimizin ana kısmı tamamlanmış olacak.

Ponponlu Bebek Patiğinin Ponponunun Yapımı

Bu bebek patiğindeki ponponu yapmak için farklı bir teknik kullanacağınız. Bu yüzden daha önceden ponpon yapmak için kullandığınız örgü tekniklerinin tamamını unutun ve resimli anlatımdan yola çıkarak patiğin ponponlarını yapın.

Bebek patiği ponpon yapılışı

0-3-6 aylık ponponlu bebek patiği yapılışı ponponların yapılmasıyla birlikte sona yaklaştı. Son olarak yaptığınız bu ponponları patiğin üstüne dikmeniz gerekiyor. Bu işlem sonrasında bebeğinizin ayaklarını sımsıcak tutacak olan patikleri kullanıma hazır hale getirmiş olacaksınız. Bu patiği ördükten sonra patiğe uyumlu olması için 0-3-6 aylık bebek yelekleri sayfasında yer alan yelekleri de örebilirsiniz.